.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

TCHS tennis results

-A A +A

Trimble County Lady Raiders vs Gallatin County Wildcats

First match of the season

1st singles: Kaylee Cook defeated by Savannah Clark 2-6, 5-7.

2nd singles: Sabrina Vest defeated Rachel Noble 7-6, 3-7,7-6 tie breaker.

1st doubles: Ciarra Harmon/Diane Payton defeated by Amelia Samuel 4-8.

2nd doubles: Alex Lawhorn/Whitney Wingham defeated Melissa Bessleman/Deanne Griffen 8-3.

Final score: Trimble 2 matches, Gallatin 2 matches
(Tied because 3rd singles could not be played due to no lights.)

Trimble boys vs. Gallatin County

1st singles: Nick Kleinhenz defeated by Garret Damron 5-7, 3-6.

2nd singles: Damon Copeland defeated Brady Carlton 8-0.

1st doubles: Reese True/Dylan Stethen defeated Luke Ackerman/Eli Ackerman. 6-1, 5-7, 14-12 tie breaker.

2nd doubles: Brandon Bird/David Masterson defeated by Jake Crawford/Tyler Morgan 0-8

Final score: Trimble 2, Gallatin 2 (Tied in matches because of darkness.)

Trimble girls’ tennis vs Shelby County Rockets
1st singles: Kaylee Cook TC defeated Ching Chin SC in a 3 set match 4-6, 6-4, 6-4.

“The match lasted three hours with a lot of great competitive play,” Trimble girls’ coach Vanita Fogle said. “It was an awesome match to watch, Kalee came on strong with a lot of great ball placement to win the match.”

2nd singles: Sabrina Vest TC defeated by Hailey Coffey SC 3-6, 2-6.

3rd singles: Elisabeth Moore TC won by forfeit.

2nd doubles: Ciarra Harmon/Whitney Wingham  TC defeated by Yahari Saloma/Rachel Dove, 3 set tiebreaker 7-5, 4-6, 7-6.

1st  doubles: Alex Lawhorn/Micah Hess TC defeated Abby Gowan/Emmalee Turley SC 6-0, 6-0.

Final Score: Trimble 3, Shelby 2. “A great win for the Lady Raiders,” Fogle said.

Trimble boys vs Shelby County Rockets
Trimble lost to Shelby with a match score of 1-4

1st singles: Nick Klienhenz TC defeated by Ethan Russell 1-6, 0-6.

2nd singles: Damon Copeland TC defeated by Hedonism Russell in a 3 set tb 4-6, 6-3, 4-6.

3rd singles: Damon Husband TC lost to Doug Martin SC 0-6, 0-6.

1st doubles: Dylan Stethen/Reese True TC defeated SC Eric Schrener/Zach Brown in a split set tb 3-6, 6-2, 6-3.

2nd doubles: Brandon Bird/David Masterson TC defeated by SC Jimmy Welman/Andrew Clark 0-6, 0-6.